Szeretnénk bemutatni nektek legújabb vendégtanárunkat, Stephane Gerphagnon-t, aki Franciaországból érkezett és a francia cukrászat rejtelmeibe (cukrászat alapvető ismérvei, cukrász kifejezések, elnevezések franciául) fogja beavatni azokat, akik ellátogatnak óráira.
MF: Mit kell tudnunk rólad?
SG: Dél-Franciaországból, Nimes-ből származom. Munkámat tekintve cukrász vagyok Budapesten egy francia pékségnél (La Praline). 15 éves koromban álltam be cukrász tanoncnak, közben három évet tanultam a szakmát az iskolában, végeztem, majd eltöltöttem még egy évet gyakorlaton, amikor a fagylalt készítését tanultam. Utána Lyonban szereztem meg a diplomámat a Compagnon Tour de France iskolában. Dolgoztam Párizsban, majd Melbourne-be költöztem, ahol öt évet dolgoztam. Utána London következett, ahol hat évet éltem. 2007 óta pedig Budapesten vagyok. Az akkor nyíló Lukács Cukrászda fő cukrásza lettem.
MF: Mikor kezdtél el főzni/sütni?
SG: 15 éves koromban.
MF: Mi volt az első főzési/sütési tapasztalatod?
SG: Egy kis pékségben dolgoztam a szülővárosomban. Szerencsés voltam, hogy a pék (cukrász), aki ott dolgozott, kiváló mentorom lett. Ő tanította meg nekem az alapokat.
MF: Kitől tanultál meg főzni/sütni?
SG: A nagymamám volt az első személy, aki megtanította a sütemény készítés szeretét. Ha a professzionális oldalt tekintjük, akkor Mark Meunier, aki az első chef oktatóm, valamint Martin Chiffers (Londonban), akinek szintén nagyon sokat köszönhetek.
MF: Melyik a kedvenc országod az ételek tekintetében?
SG: Nagyon szeretem az ázsiai és európai ételeket és ezeknek a keverékét. Ehhez hasonló konyhát visznek Ausztráliában egy étteremben.
MF: Mi volt a legemlékezetesebb étel, amit utazásaid során ettél?
SG: Nincs különösebb extra dolog, talán a krokodil hús, amelyet wokban készítettek el egy helyen. A krokodilnak olyan a húsa, mint a csirkéé és a halé együttvéve. Nagyon puha és ízletes.
MF: Számodra mi a legfurább étkezési szokás vagy étel Magyarországon?
SG: Nekem nagyon fura a főtt mangalica szalonna.
MF: Mi az, ami hiányzik Franciaországból?
SG: Először is ki, mert az édesanyám. Utána meg a jó francia kenyér.
MF: Készítettél már olyan ételt, ami nagyon különleges volt és sikere lett?
SG: Itt Budapesten kezdtem el készíteni süteményeket egy japán üzletnek. Az európai stílus keverése japán hozzávalókkal számomra különleges (például ilyen a matcha-s sajttorta). Végülis annyira sikeres lett ez a sütemény, hogy a tulajdonos gondolkodik, hogy valahogy Japánba is kijuttatja, mert ott nehéz jó sajttortát találni.
MF: Kedvenc magyar ételed (süteményed)?
SG: A túrós és a mákos rétes.
MF: Kedvenc francia ételed (süteményed)?
SG: Millefeuille (a franciák krémese* - szerk. megjegyzése) és a bouillabaisse (halas, tenger gyümölcsös ragu).
MF: Mit gondolsz a magyar süteményekről, pékárukról?
SG: Régimódi és "nehéz".
MF: Mire számíthatnak a hallgatók, cheftanoncok; mit fognak tőled tanulni az órán? Mivel várod a tanulni vágyókat?
SG: Megtanulják a francia cukrászat alapvető ismérveit, technológiát, a szakkifejezéseket és a legismertebb süteményeket. Erős alapokat kapnak, hogy utána szárnyalni tudjanak otthon a konyhában. :)
***
Hagyományos francia cukrászat
2012. október 6., 10:00-13:00
2012. november 15., 18:00-21:00
2012. december 1., 10:00-13:00
Októberi AKCIÓNK keretében pedig 8000 Ft-ért
regisztrálhattok Stephane óráira! Az akció a készlet erejéig tart.