2011. június 27., hétfő

Adózó élelmiszerek

Kép: innen

Ha a törvénytervezet nyilvánosságra kerül, akkor szeptember 1-től népegészségügyi termékadót kell fizetni az egészségkárosító, magas cukor-, só-, szénhidrát- vagy koffeintartalmú élelmiszerek és italok - chipsek, energiaitalok, levesporok, mártásporok, csomagolt sütemények, stb. - után - hangzott a híradásokban a múlt héten. Ez természetesen maga után fogja vonni ezen termékek áremelkedését. Hogy ez hogyan fog megvalósulni és melyek lesznek pontosan azok az élelmiszerek, amelyek felkerülnek a listára, még nem tudjuk. 

Mi továbbra is hisszük, hogy az egészséges, vitamindús, tápláló ételek hozzájárulnak jó közérzetünkhöz és egészségünkhöz. Az egyszerű, könnyen elkészíthető, ugyanakkor igényes és egészséges ételek, amelyek egy picivel többet adnak az eddig megszokott, átlagos recepteknél, színt visznek mindennapjainkba. Ha a törvénytervezet megvalósul, már csak anyagilag is megéri az egészséges táplálkozás irányába fordulni. :)

Azért kíváncsiak vagyunk a ti véleményetekre is! Írjátok meg nekünk, hogy mit gondoltok erről a témáról!

A témával kapcsolatban még több hír:
- Literenként öt forint lesz az üdítőitalok népegészségügyi termékadója
- A Magyar Márkaszövetség határozottan elutasítja a népegészségügyi termékadó tervezetét
- Parlament előtt a népegészségügyi termékadó
- Ősztől drágább minden, ami jó


2011. június 21., kedd

Étkezési szokásaink

Kép: innen

A napokban olvastunk egy bejegyzést Fűszeres Eszternél a magyarok húsfogyasztásáról. Állítólag egy átlagos magyar évente 70 kg húst megeszik. Ez elég brutális mennyiség, igaz? Utánanéztünk néhány fogyasztási adatnak, ugyanis a téma felkeltette érdeklődésünket. 

Több internetes forrásnál azt olvastuk, hogy a világ húsfogyasztása az elmúlt néhány évtizedben megnégyszereződött, miközben világszerte 800 millió ember éhezik. Egyértelmű számunkra, hogy a világ élelmiszerkészletei egyenlőtlenül oszlanak el és az is, hogy a világnak vannak olyan területei, ahol az emberek rákényszerülnek arra, hogy húst fogyasszanak, mert a környezeti hatások (szárazság / hideg / kevés napfény) vagy egyéb körülmények nem teszik lehetővé számukra, hogy zöldségeket, gyümölcsöket termesszenek és fogyasszanak. Több forrásnál felhívják a figyelmünket arra is, hogy az állattenyésztés sokkal jobban terheli a környezetet, mint az üvegházhatású gázok egyik legfőbb forrása, a szállítmányozás.

De mi a helyzet Magyarországon vagy akár saját mikrokörnyezetünkben? Mennyire változott, változnak a magyar emberek táplálkozási szokásai? A Központi Statisztikai Hivatal 2009. júliusi Statisztikai Tükör kiadványában megjelent egy összefoglaló az élelmiszer fogyasztás alakulásáról. A nyolcvanas évek kezdetétől 2007-ig vizsgálták a magyarok élelmiszer fogyasztását. Az esetek többségében a különböző élelmiszerek fogyasztása csökkent, beleértve a húsét is. Vajon a csökkenő húsfogyasztás (de még így is majdnem 70 kg/fő/év!!!) az amúgy is árérzékeny fogyasztóknál az áremelkedésnek tudható be vagy az emberek tudatos megfontolásból esznek kevesebb húst???

Gondolhatnánk azt, hogy ezzel szemben a zöldségek, gyümölcsök, esetleg a gabona fogyasztása emelkedett. 1990 és 2000 között eltelt tíz évben Magyarország nyitott nyugat felé, talán ennek köszönhetően változott egy kicsit a táplálkozásunk és növekedett a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása 155,4 kg/fő/évről 217,7 kg/fő/évre. 2000 óta azonban ez a növekedés megállt és sajnos csökkenő tendenciát mutat.

Kép: innen

Mi, a Makifoodnál hiszünk abban, hogy a kevesebb, néha több. Apró változtatásokat beiktatva táplálkozásunkba, igenis sokat tudunk tenni saját és környezetünk egészségéért. Fogyasszunk tápanyagokban gazdag, friss alapanyagokból általunk készített ételeket. Legyen a főzés szórakozás, pihenés számunkra, ne pedig kényszer! Lehetőleg minden étkezésnél fogyasszunk nyers táplálékot (élő ételt) is, hiszen a nyers zöldségektől több energiához, vitaminhoz jut szervezetünk, mint a megfőzött, feldolgozott ételektől. Rágjunk alaposan! Együnk nyugodt lelkiállapotban, és evés közben az ételre, az étel elfogyasztására is figyeljünk. Az amerikai Meatless Monday (Húsmentes Hétfő) kezdeményezéshez hasonlóan vezessünk be mi is olyan napokat, amikor nem eszünk húst. Legyen az egy vagy két vagy három nap egy héten, de változtassunk! Ami pedig a vegetáriánus konyhát illeti, igenis van élet a rántott sajton és rántott karfiolon túl… de erről majd egy másik bejegyzésben értekezünk. 


2011. június 14., kedd

Hogyan készítsünk kimchi-t? (videórecept)

Ha megkérdezünk bárkit a koreai konyháról, valószínűleg az első dolog, ami eszébe jut a kimchi.

Mautner Zsófi - a Chili és Vanília blog szerzője - írt a koreai konyháról, részletezve benne a kimchi-t:
"A koreai konyha, bár összetett, nem elsősorban a kifinomult komplexitás jellemzi, inkább az erős, karakteres ízek. A többi ázsiai konyhához hasonlóan, azonban itt is az öt íz: a sós, édes, savanyú, keserű és csípős egyensúlyára törekednek. Az étkezés két központi eleme a rizs és a kimchi, a koreai nemzeti eledel. A rizs hófehér, és só és fűszerek nélkül főzik - az egyenek ízesítik meg. A kimchi csípős-fűszeres savanyított-erjesztett zöldség, leggyakrabban kínai kel, de uborkából és daikon retekből is készítik. A szöuli kimchi múzeum 187 féle kimchit tart számon. Kimchi mindenhez jár, kíséri a levest, a rizst, a húsokat, halakat."

Találtunk egy gasztroblogot - Kimchi Mom -, amelyet egy koreai származású az USA-ban élő hölgy ír. Íme az ő videója a kimchi készítéséről.


Ti csináltatok vagy ettetek már kimchi-t? Hogy sikerült, hogy ízlett?


2011. június 10., péntek

Mézes gyömbéres wokban pirított zöldség tofuval


Egy könnyű, nyári étellel készültünk ropogós zöldségekkel, pirított tofuval, wokban elkészítve. Csak nektek a hosszú hétvége előtt. :) Jó pihenést, főzőcskézést mindenkinek!

Mézes gyömbéres wokban pirított zöldség tofuval

Hozzávalók a zöldséghez:
- 3 evőkanál olaj
- 1 db nagy vöröshagyma, saute-ra szeletelve
- 1 db répa, vékonyra szelve
- 1/2 brokkoli, részeire szedve, szára megpucolva, felvágva
- 10 db csiperkegomba, felszeletelve
- 3 db szárított shiitake gomba, vízben beáztatva 20 percre, felszeletelve, szára eltávolítva
- 1/8 csésze bambuszrügy, felszeletelve (opcionális)
- 1 csomag kemény tofu, csomagoljuk konyharuhába, helyezzünk rá nehezéket néhány percre, hogy a felesleges folyadékot kipréseljük belőle, majd vágjunk hosszú, vastag csíkokat belőle
- 2 csésze kínai kel, szeletekre vágva, szár és levelek elkülönítve
- 1 db kis csípős zöldpaprika, felszeletelve (opcionális)
- fekete szezámmag a tálaláshoz (opcionális)
- só, bors

Hozzávalók a szószhoz:
- 1 és 1/2 csésze víz
- 3 evőkanál tápiókakeményítő
- 1/4 csésze citromlé
- 2 evőkanál méz
- 2 evőkanál reszelt gyömbér
- 3 evőkanál fehér miso
- 3 evőkanál mirin (édes rizsbor)
- 1 evőkanál shoyu (szójaszósz)

A szószhoz egy tálban keverjük össze a hozzávalókat, és tegyük félre. A zöldségek elkészítéséhez hevítsünk olajat egy wokban, és elsőként pirítsuk meg a hagymát. Adjuk hozzá a répát, a brokkolit, és keverjük gyorsan egy percig. Adjuk hozzá a kel torzsás részét, a csiperkegombát, a shiitaket, a tofut, a kínai kel maradékát és a bambuszt, majd a zöldpaprikát. Folyamatosan kevergetve süssük a zöldségeket addig, amíg már majdnem megpuhultak, de még egy kicsit ropogósak. Sózzuk, borsozzuk egy kicsit. Öntsük hozzá a szószt és keverjük, amíg besűrűsödik. Tálaljuk fekete (vagy fehér) szezámmaggal.


2011. június 6., hétfő

Kérdezz-felelek Verbovszky Gabival

Kérdezz-felelek játékunk következő fordulójában Verbovszky Gabit faggatuk főzésről, konyhai bakikról, kedven ételekről.


1. Gyerekként mi volt a kedvenc ételed?
Kenőmájas. Los Angelesben születtem, de Clevelandben, Ohioban nőttem fel. Magyarországon kívül Cleveland városában élt a legtöbb magyar, bevándorlók és a következő generációk is. Volt egy fedett piac, ahol sok magyar árus is volt. Minden szombaton anyukámmal és nővéremmel együtt kora reggel elmentünk a piacra, hogy anyukám bevásároljon mindent, amit aztán vasárnap megfőzőtt a következő hétre. A bevásárlás után együtt a kocsiba ültünk és előszedtük a friss bucit és mindenki mással töltötte meg, nekem a kenőmájas volt a kedvencem.

2. Mi volt az az étel, amit legelőször önállóan elkészítettél?
Rizs. 8 éves voltam és nekem jutott a családban a feladat, hogy minden nap megfőzzem a köretet. Mint mindennek, ennek is megvannak a trükkjei és én az elején bizony többször odaégettem a rizst, mivel anyukám úgy mutatta meg, hogy először pici olajon megpírítjuk, majd utána eresszük fel vízzel. A pirítás eleinte nekem olykor túl jól sikerült…

3. Mi volt a legfurább, legérdekesebb étel, amit eddig valaha ettél és hol?
Az egyik barátnőm Szingapúrban született és egy fél evvel ezelőtt meghívott egy szülinapi ebédre egy maláj étterembe, Chicagoban. A kedvenc ételem teljes kiszárított szardella volt földimogyoróval, csípős paprikával, szójaszószban megforgatva.

4. Mit ettél ma legutoljára?
Szárított borsólevest sárgarépával, babérlevélel, árpával.

5. Melyik az az étel, amit egyáltalán nem szeretsz?
Nem szeretem a padlizsánt.

6. Mi az az öt dolog, ami mindig megtalálható a kamrádban?
Tengeri só, csúcs minőségű olívaolaj, ume ecet, babérlevél,  pirított szezámmag.

7. Melyik az a konyhai eszköz, amely nélkül nem tudnál élni?
Tudjuk jól az őseinktől, hogy sokminden nélkül lehet élni és főzni, amit ma használunk, de ha egy dolgot választani kell, a jó minőségű kukta (WMF vagy Sicomatic/Silit) nekem a legfontosabb.

8. Mi volt a legfinomabb étel, amit utoljára ettél és hol?
Somlón, Györgykovács Gyöngyi főztje, tavaly nyáron.  Nála minden finom, a tócsnija pedig egyenesen egy költemény.

9. Édes vagy sós étel?
Sós.

10. Tea vagy kávé?
Kávé.

11. Keserű vagy tejcsoki?
Keserű.

12. Sör vagy bor?
Bor.

13. Hány szakácskönyved van?
Minimum ötszáz, de annál biztos több. (Wow, ez már valami - a szerk.)

14. Melyik a legviccesebb konyhai "baleseted" (rosszul sikerült étel)?
Étel ügyben szerencsére nem voltak nagy "baleseteim", a legemlékezetesebb konyhai bakim az idővel kapcsolatos. Egy 15 fogásos Valentin-napi vacsorát készítettem 25 vendégnek és sokminden kész volt, de egyszer csak láttam, hogy mindjárt nyitunk és nekem egyszerre kellene terítenem és elvégeznem az utolsó simításokat három fogáson is! No ez az, ami nem sikerülhetett volna, de a szerencse az egyik vendég házaspár korábban érkezett, a férj pedig azonnal átlátta a helyzetet, kötényt kötött és gyönyörűen megterített, sőt később úgy döntött, hogy nem ül asztalhoz, hanem a szintén beugró pincér férjemmel együtt kiválóan felszolgálta a makrobiotikus vacsorát, ami végül nagyon jól sikerült.

15. Honnan szerzel inspirációt?
Sokszor gondolok anyukámra, meg az elhunyt női rokonaimra, akik friss, jó minőségű alapanyagokat használtak és szépen tálaltak.

16. Ki tanított meg főzni?
Anyukám tanított meg. Mivel Anyukám egész nap tanított, szüksége volt arra, hogy mire hazajött, a vacsora el legyen készítve.

17. Honnan szerzed be az alapanyagaidat?
Farmer piac, Whole Foods, Kushi Intézet vagy Goldmine online.

18. Mindennap főzöl?
Igen mindennap.

***

Gabi órái:
Makrobiotikus, vegán egészséges édességek - 2011. július 1., 18:00 - 21:00
Kezdő makrobiotika és gyógyító konyha - 2011. július 2., 10:00 - 13:00 
Haladó makrobiotika, vegán nemzetközi ízek - 2011. július 2., 15:00 - 18:00 
Egészséges táplálkozás nőknek - 2011. július 3., 10:00 - 13:00

Nyári akciónk keretében - amely június 15-ig tart - 10% kedvezményt kaptok, ha bármelyik két órára jelentkeztek!

Gabi óráira weboldalunkon tudtok regisztrálni.


2011. június 3., péntek

Sütőben pirított sárgarépa mogyorószósszal


Egyik kedves olvasónk, Ági kérésére - aki a Nemsütinél megkóstolta ezt az ételt és beleszeretett - közzétesszük a mogyorószószunk receptjét. A sárgarépa receptjét pedig megtaláljátok a pink.hu oldalon.

Sütőben pirított sárgarépa mogyorószósszal

Hozzávalók a szószhoz:
- fél csésze olajos mag keverék (mandula, dió, mogyoró, kesudió - ezek közül bármelyik kettő keveréke)
- 1 szál újhagyma
- egy 3 cm-es gyömbérdarab
- 2-3 evőkanál miso, a használt típustól függően
- 1 evőkanál rizsecet, vagy bármilyen más enyhe ecet
- egy kevés víz, hogy a robotgép pengéje könnyen forogjon

Helyezzük a szósz hozzávalóit a robotgépbe, adjunk hozzá egy kevés vizet is, hogy a robotgép pengéje könnyen forogjon. Dolgozzuk krémesre a szószt. Tálaláskor halmozzuk a kész szószt a sárgarépákra.