2011. március 31., csütörtök

Sushi workshop

Lazac oshizushi

A Sushi workshop új óra főzőiskolánkban. Makit arról faggattuk, hogy miért vágott bele és mire számíthatnak a hallgatók, akik ellátogatnak hozzánk.

- Miért döntöttél úgy, hogy végül legyen szusi óra?
- A férjem egy ideje már "rágta a fülemet", hogy tartsak szusi órát, de én mindig visszautasítottam, hogy a szusi már lejárt lemez, unalmas. Végül azért mentem bele, mert nagyon sok kérdést kaptam a hallgatóinktól a szusival kapcsolatban, amelyeket itthon esznek/ettek japán éttermekben, de fogalmuk sem volt a fajtákról, típusokról, amelyeket mi japánok, tényleg eszünk otthon. Ezért az órán főleg olyan szusikat készítünk, amelyek Japánban a háziasszonyok konyháiban készülnek. Nigiriket, maki szusit nem készítünk, amelyet a többség ismer.

Inarisushi

- Mit kell feltétlenül tudnunk a szusiról, amit még nem tudhatunk?
- A szusi egész egyszerűen azt jelenti, hogy "ízesített rizs", amiből következik, hogy nem kell feltétlenül halat vagy bármi mást tartalmaznia. Tálalható megformázva, de ha ezt nem tesszük meg, attól még mindig szusinak hívjuk.

- A japánok mikor esznek szusit?
- Különleges alkalmakkor eszünk szusit vagy ha éppen felvágós kedvünk van (tehát nem mindennapi a szusi fogyasztás Japánban).

Chakin zushi

- Neked melyik a kedvenc szusid?
- Az édesanyám készít chirashizushi-t, ami legalább 15 különféle hozzávalót tartalmaz, beleértve olyanokat is, mint a blanzsírozott reteklevél és a shirataki tészta.


Tavaszi Sushi workshop óráink:
- 2011. április 9. 10-13 óráig
- 2011. május 14. 15-18 óráig

Regisztrálni weblapunkon tudtok. 


2011. március 28., hétfő

Konyhai Műszakvezető / Head Kitchen Stewart

Részmunkaidős állásajánlat (heti kb. 15-25 óra)

Feladatok:
- Konyhai felszerelések (eszközök, tányérok, alapanyagok) rendszeres ellenőrzése
- Receptekhez szükséges alapanyagok leltározása
- Rendelések elkészítése, leadása; bevásárlás a Lehel téri piacon
- Vásárolt áruk cipelése, pakolása (max. 10 kg-t kell megemelni)
- Önkéntes kukták beosztása, felügyelete, újak felvétele
- Óra után takarítás, rendrakás, zárás (néha hétvégén is)

Angolul jól kommunikáló - középfokú nyelvvizsga előny - fiatalok (20-24 év) jelentkezését várjuk, akik a konyha világábán élnek vagy e téren végzik tanulmányaikat, és szeretnének profi külföldi szakmai tapasztalatot szerezni Chef Maki mellett dolgozva. A munka nehéz, az elvárás és a kihívás nagy. Vajon megállod a helyed? Fényképes önéletrajzodat 2011. április 10-ig a makifood@gmail.com email címre várjuk.


2011. március 23., szerda

Nyertesek

Forrás: google.com

Születésnapi játékunk nyereményeinek a kisorsolásáról élőben tudósítottunk Facebook és Twitter oldalainkon. Szeretnénk nektek megköszönni a sok-sok receptet, vacsora ötletet, amit beküldtetek. Maki nagyon örül, hogy ennyien gondoltatok rá és főznétek neki sok-sok finomságot. 

Nyertesek:
1 db párizsi gourmet ajándékcsomagot nyert: LEILA
1 db ajándékutalványt nyert a torta.hu felajánlása jóvoltából: KISELEK
1 db ajándékutalványt nyert Bor & Gasztro óránkra: MEDITFUL

Azok se búsuljanak, akik most nem nyertek, ugyanis nekik is kedveskedünk egy meglepetéssel. Kérjük, hogy a nyertesek és az összes játékban résztvevő vegye fel velünk a kapcsolatot a mai nap folyamán emailben a zita.nagy@makifood.com címen.


2011. március 20., vasárnap

Milyen a japán házi konyha?

Makit kérdezgettük egy kicsit, hogy meséljen nekünk a japán otthoni étkezésről, a mindennapok fogásairól és kedvenc ételeiről.

Szusi rizs legyezése

MF: Melyek a japán konyha, otthon főzés alapjai (technika, alapanyagok, stb.)?
M: Általában különböző technikákat keverünk: grillezés, dinsztelés, blansírozás, savanyítás, gőzben párolás, sütés, stb. és szezonális alapanyagokat használunk. A különbség az otthoni és az éttermi főzés között az, hogy otthon nagyobb hangsúlyt fektetünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra és azt készítünk, amit a család szeret.

MF: Mit esztek reggelire /ebédre /vacsorára?
M: Mindenféle ételt eszünk szigorú szabályok és rutin nélkül. Általánosságban növényeket és gabonát eszünk a legtöbbet, alkalmanként húst és tenger gyümölcseit. Reggelire is eszünk rizst például. Amikor magamnak főzök, akkor mindig egyszerű ételeket készítek: rizst, zöldséget, levest és valamit, amiben fehérje van, például tofut. Az ételeket szeretem fűszerekkel ízesíteni.

Lótuszgyökér kinpira

MF: A japánok főznek mindennap?
M: A háziasszonyok, feleségek az esetek többségében főznek otthon, szinte mindennap, átlagban három ételt naponta (reggeli, ebéd, vacsora).

MF: Melyik a legnépszerűbb étel, amit a japánok otthon főznek?
M: Rizs, misoleves, párolt ételek (például kedvelt a nimono: sertésből vagy marhából vagy halból készült párolt étel) és zöldségek.

MF: A főzési szokások változnak régióként?
M: Igen. Az alapanyagok változnak régióról régióra, így a főzési módszerek is.

Gomoku chirashizushi (5 színű kevert rizs)

MF: Mi a te kedvenc ételed?
M: Párolt lepényhal ikrával az egyik kedvencem. Ha otthon vagyok látogatóban Japánban, akkor az édesanyám általában ezt készíti el nekem utolsó fogásként, mielőtt visszajönnék. Ezenkívül nagyon szeretem az általa készített oinarisant (inari sushi – egy szusi fajta) is.


2011. március 17., csütörtök

Makifood segélyakció a japán földrengés áldozatainak megsegítésére


A Japánban történt szomorú események - földrengés, cunami, atomerőmű katasztrófa - miatt a Makifood Főzőiskola elhatározta, hogy adománygyűjtést szervez az ország, az emberek megsegítésére. Maki családja jelenleg is Japánban tartózkodik és épp a család délre költöztetésén, evakuálásán dolgoznak. 

Rengetegen világszerte - bloggerek, cégek, szervezetek, magánszemélyek, intézmények - gyűjtést szerveznek, így úgy gondoltuk, hogy mi is elindítunk egy adománygyűjtési vonalat a Vöröskereszt javára. A 2011. március 19-i szombati Sushi workshop órának a teljes bevételét felajánljuk. A workshopra még 4 helyünk van és várjuk azok jelentkezését, akik az órára való jelentkezésükkel nemes célt is szolgálnának. 

Várjuk emailben (zita.nagy@makifood.com) azok jelentkezését is 2011. március 31-ig, akik egy apró hozzájárulással szeretnék támogatni a katasztrófa sújtotta övezet áldozatait. Az adatok nem pontosak, de az biztos, hogy több ezren haltak meg, rengetegen pedig eltűntek. A Japán Vöröskeresztnek 115 csapata segít a helyszínen; tegnap pedig hét ország vöröskeresztes szakembereiből és a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőiből álló szakértő csapat utazott Japánba. A csapatok tagjai elsősegélyt, orvosi, egészségügyi ellátást, pszichoszociális támogatást nyújtanak, szükségletfelmérést végeznek az érintett területeken. A Magyar Vöröskereszt a gyűjtésből befolyó pénzt, az alapellátás és az alapvető szolgáltatások biztosítására fordítja, ide tartozik az élelmiszer- és vízellátás, a szennyvízkezelés, tisztálkodási eszközök, valamint az egészségügyi ellátás biztosítása a japán földrengés bajbajutottjai számára.

"Az élet egyik legszebb jutalma, hogy miközben az ember másokon segít, egyben önmagán is segít." (Ralph Waldo Emerson)

Köszönjük támogatásotokat!

******

Szomorú képek a Boston / Big Picture oldalán:
Massive earthquake hits Japan
Japan: earthquake aftermath
Japan: Vast devastion
Japan: New fears as the tragedy deepens
Japan: Continuing crisis


2011. március 16., szerda

Ízelítő Japánból (4. rész)


Péntek óta szomorúan hallgatjuk, nézzük és olvassuk a borzasztó híreket a japán földrengésről és cunamiról. Makinak sikerült a családjával kapcsolatba lépnie, de nem lehet tudni, hogy ennek a katasztrófának még milyen következményei lesznek, így mindannyian aggódunk és imádkozunk a japánokért. Sok-sok energiát és szeretetet küldünk az ott élő embereknek a talpra álláshoz.


Szinte hihetetlen, hogy néhány hónapja jártunk Japánban, ahol megkóstoltuk ezt a rengeteg finomságot. Láthatjátok, hogy a japán konyha milyen sokszínű. Az olyan "egyszerű", de itthon nagy népszerűségnek örvendő sushinak is rengeteg fajtája létezik mind ízeket, mind elkészítési technikákat, alapanyagokat figyelembe véve. Ezért határoztuk el, hogy a nyomástoknak engedve végre felvesszük a méltán híres sushit is az órarendünkbe, hogy Maki segítségével bemutassuk nektek ezeknek az apró falatkáknak a titkát.

Sushi workshop időpontok:
- 2011. március 19. szombat, 10:00 - 13:00
- 2011. április 9. szombat, 10:00 -13:00
- 2011. május 14. szombat, 15:00 - 18:00









2011. március 11., péntek

Születésnapi nyereményjáték

Maki kisfiával, Ezrával

Úgy tűnik az időjárás kegyes hozzánk és végre tényleg beköszönt a várva várt tavasz. Órarendünk is megújult, színes palettával várjuk a főzni vágyókat: reggelitől kezdve, a sushi workshopon át a tex-mex, valamint a délkelet-ázsiai konyháig, az izakaya-ig (japán kiskocsma fogások), az ázsiai tésztagyárig és az újdonsült húsvéti fogásokig biztos találsz olyat, ami elnyeri tetszésedet. 

A március más szempontból is különleges hónap számunkra, ugyanis március 24-én van Chef Maki születésnapja. Ebből az alkalomból egy különleges játékkal készülünk olvasóink számára. A feladvány nagyon egyszerű, ugyanis csak egy kérdésre kell válaszolni...  Na de milyen kérdésre... „Te mivel látnád vendégül Makit, mit főznél a születésnapjára?” A válaszokat a blog bejegyzés komment részében írjátok meg (email címeteket feltétlen adjátok meg, hogy kapcsolatba tudjunk lépni a nyertesekkel).

Megduplázhatod az esélyedet a nyeremények valamelyikére, ha az alábbiakat megteszed még:
1. Kövesd a @makifood-ot a Twitteren és tedd ki az üzenőfaladra az alábbi szöveget (pontosan ugyanezt):
Résztveszek a @makifood születésnapi nyereményjátékán értékes ajándékokért. Jelentkezz te is itt: http://bit.ly/gBjElE.
2. Lájkold a Makifoodot a Facebook-on! (Ha már megtetted vagy most fogod, mindenképpen jelezd nekünk itt a blog bejegyzésben egy kommentben, mert csak az vesz részt a játékban, aki szól nekünk.)

A játék 2011. március 20-án vasárnap éjfélkor zárul, eddig várjuk a válaszokat. A random.org segítségével véletlenszerűen fogjuk kiválasztani a nyertesetek március 21-én. A nyereményeket személyesen kell átvenni Budapesten. 

Nyeremények
1. helyezett: 1 db gourmet ajándékcsomag Párizsból
2. helyezett: 1 db ajándékutalvány a torta.hu felajánlása jóvoltából
3. helyezett: 1 db ajándékutalvány főzőiskolánk Bor & Gasztro órájára

Játékra fel, várjuk a vacsora ötleteiteket!


2011. március 3., csütörtök

"En papillot", azaz naphal papírcsomagocskákban ázsiai módra, édesköménnyel és szójaszósszal


Amit manapság Magyarországon naphalként lehet venni és egyre többen fogyasszák az egy Ázsiából importált tenyésztett Pangasius fajta és nem keverendő össze az eredeti naphallal, amely 1905 után jelent meg a magyar édesvizekben és teste kisebb, mint a Pangasius-é. A Pangasius, amelyből az ételünk is készült, fehér halfilé, rendkívül jó ízű, nincsen jellegzetes halszaga és sokféleképpen elkészíthető, Európában csak az utóbbi években kezdett elterjedni. 

"En papillot"

Hozzávalók:
- 4 szelet filézett fehér hal, sózva és borsozva
- 1 fej édeskömény, szeletekre vágva
- 1 db nagy burgonya, hámozva és julienne-re vágva
- 1 szál répa, hámozva és julienne-re vágva
- 1 db nagy hagyma, hámozva és vékonyan "sauté" szeletekre vágva
- 2-3 fej szárított shiitake gomba, beáztatva 20 percre, utána szeletekre vágva
- 1 citrom héja
- szójaszósz
- vodka, fehérbor vagy száraz vermouth
- pirított szezámolaj
- friss koriander

Egyforma sütőpapírdarabokat készíts elő a halszeletekhez. Helyezz egy papírra egy halszeletet úgy, hogy a papírba be tudd majd csomagolni a halat. Halmozd a hal tetejére a hagymát, a burgonyát, a répát, az édesköményt és a gombát (a sorrend mindegy). Locsold meg nagyon kevés szójaszósszal, vodkával, pirított szezámolajjal, hintsd meg az apróra vágott korianderrel, és reszelj rá egy kevés citromhéjat. A papírt a videón látható módon szorosan tekerd fel úgy, hogy félkör alakú csomagocskát kapj (a levegőt, a gőzt bezárjuk a szoros csomagolással). Előmelegített sütőben, 170-180 fokon kb. 5-8 perc alatt megsül.